Kronika 2025
20 kwietnia 2025
W naszym sołectwie zrobiło się świątecznie, wiosennie i kolorowo! Wiosenny klimat i świąteczne akcenty cieszą oczy i serca każdego, kto odwiedzi nasze Pabianice. Wielkie brawa i podziękowania dla wszystkich, którzy dołożyli swoją cegiełkę do tego pięknego efektu, szczególne podziękowania kierujemy do Studio Flag w Złotym Potoku oraz mieszkańców
* * * * *
20 kwietnia 2025
Chrystus zmartwychwstał Alleluja! Na świąteczny czas życzymy Wam pokoju, radości i nadziei. Pielęgnujmy relacje i tradycje, doceniajmy wyjątkowy czas. Wesołego Alleluja!!!
* * * * *
19 kwietnia 2025
Wielka sobota - świecenie pokarmów. W tradycyjnym wielkanocnym koszyczku nie może zabraknąć baranka, który jest symbolem zmartwychwstałego Chrystusa. Uosabia triumf życia nad śmiercią, przezwyciężenie zła i odkupienie grzeszników. Zwyczaj święcenia baranka sięga VII wieku. Figurka baranka bardzo często jest wypiekana z ciasta lub wykonana z lukru. Niegdyś wierzono, że włożona do wielkanocnego koszyczka uchroni przed klęskami i zagwarantuje przychylność przyrody.
Kolejny obowiązkowy element to jajka - symbol odradzającego się życia, zmartwychwstania i zwycięstwa nad śmiercią. Jajka to również oznaka płodności. Wierzono, że dzielenie się jajkiem umacniania więzi rodzinne i korzystnie wpływa na relacje między najbliższymi. Z czasem oprócz zwykłych jajek w koszyczkach zaczęły pojawiać się pisanki. Ich malowanie wywodzi się z pogańskiego święta Jare, które rozpoczyna wiosnę. Pierwsze pisanki były zdobione za pomocą gorącego wosku.
Chleba, który w tradycji chrześcijańskiej symbolizuje Ciało Chrystusa, a we wszystkich kulturach jest pokarmem niezbędnym do życia musi znaleźć się w święconce. Jest również symbolem godności człowieka. Włożony do koszyczka ma gwarantować dobrobyt i pomyślność natomiast chroni przed zepsuciem i symbolizuje oczyszczenie i prawdę. Dawniej wierzono, że odstrasza złe moce i siły nieczyste. Chrześcijanie natomiast są "solą ziemi".
Chrzan symbolizuje siłę fizyczną i witalność. To także symbol pokonania goryczy męki Zbawiciela. Umieszczony w koszyczku ma zapewnić zdrowie i sprawność i wspomagać skuteczność innych święconych pokarmów.
W koszyczku powinny też znaleźć się wędliny oznaczające dobrobyt i zamożność rodziny. Ma ona zagwarantować zdrowie i dostatek całej rodzinie. Do święconki wkłada się głównie wyroby wieprzowe - kawałek szynki lub kiełbasy (często własnego wyrobu).
Wielkanocna baba symbolizuje umiejętności, powodzenie i dostatek. Musi być własnoręcznie przygotowana. Czasem elementem święconki mogą być także naczynie z wodą, która jest symbolem Ducha Świętego, ser - zapewniający harmonię i zgodę między człowiekiem a siłami przyrody. Jest też symbolem związku człowieka z przyrodą. Ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych. Do święconki wkładany bywa też zajączek - symbol wiosny i odradzającej się przyrody. Podobno śpi z otwartymi oczami i to on miał pierwszy zobaczyć zmartwychwstałego Chrystusa.
Sam koszyczek zwykle jest wiklinowy, wyścielony białą serwetką i przyozdobiony gałązkami bukszpanu, będącego symbolem nadziei na zmartwychwstanie. Święconka powinna składać się z siedmiu elementów. Wedle tradycji - to zapewni nam szczęście i dostatek.
* * * * *
18 kwietnia 2025
Wielki Piątek męki i śmierci Jezusa Chrystusa na krzyżu jest dniem skupienia i powagi.
* * * * *
16 kwietnia 2025
W wielką Środę 16 kwietnia 2025 roku odbyła się Droga Krzyżowa przez Sołectwo Pabianice. Dziękujemy wszystkim, którzy w niej wzięli udział tworząc wspaniałą atmosferę.
* * * * *
13 kwietnia 2025
13 kwietnia wspólnie świętowaliśmy Niedzielę Palmową - było kolorowo, radośnie i naprawdę wyjątkowo. Uroczysta Msza święta, poświęcenie palm przez Ks. Janusza Kłopot i 20-ty sołecki konkurs na najpiękniejszą palmę. Dziękujemy za obecność, modlitwę, piękne palmy i uśmiechy.
* * * * *
11 kwietnia 2025
Bardzo się cieszymy, chwalimy się i Gratulujemy. KGW „PABIANKI” podczas II Ogólnopolskiej Gali Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich w Sali Widowiskowej Zespołu Mazowsze w Otrębusach pod Warszawą otrzymało nagrodę od Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich za swoją działalność w roku 2024 w kategorii Teatr „Obrzędy".
Wyróżnienie jest dla członkiń ogromnym zaszczytem i motywacją do dalszej pracy! To wielki sukces reprezentować naszą gminę Janów, powiat częstochowski i województwo śląskie. Z całego serca dziękujemy za nominację koordynatorom woj. śląskiego Pani Elżbiecie Łągiewka i Halinie Lewickiej oraz Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich i Adam Struzik Marszałkowi Województwa Mazowieckiego za organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Jest nam ogromnie miło, że w tym dniu nasze Koło reprezentowały Dorota Mizgała, Mariola Michalik i Ilona Sosnowska.
* * * * *
10 kwietnia 2025
Piękna tradycja wciąż żywa! Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Pabianicach "Pabianki" z zaangażowaniem i sercem przygotowały palmy wielkanocne w sołectwie.
* * * * *
7 kwietnia 2025
Nic nie buduje tak magii świąt, jak stare tradycje i wiosenne dekoracje. Pozwalają radośnie spędzić czas z bliskimi i cieszyć się naturą budzącą się do życia. Dlatego wskrzeszamy dawne wielkanocne tradycje. W dniu 6 kwietnia 2025 roku Koło Gospodyń Wiejskich "Pabianki" z Pabianic wielkanocnymi przysmakami promowały gminę Janów i "Małe" Pabianice na Powiatowych Stołach Wielkanocnych w Pocześnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszego stoiska. To była wspaniała ”uczta dla ciała i ducha” trwała długo, a przy niej „Polaków rozmowy”.
Na wielkanocnym stole "Pabianek" gościły potrawy z jajek, pyszne baranki, babki i babeczki, ciasta, sałatki i wędliny, pieczone mięsa. Uroku dodawał koszyk wielkanocny z chlebem, pisankami, solą, wędliną, chrzanem, bukszpanem, barankiem i babką wielkanocną. Całość dopełniły piękne, kolorowe, świąteczne dekoracje. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poznania nowych możliwości działania oraz pielęgnowania wielkanocnych tradycji. Pabianicką ekipę na przedświątecznym wydarzeniu wspierali Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu w Janowie Pani Aneta Grzywna, a także sołtys Pabianic Rafał Tomza. Uczestnictwo pabianickiej reprezentacji było możliwe dzięki wsparciu , którego udzielił Wójt Gminy Janów Edward Moskalik. Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko, a szczególne podziękowania kierujemy do: Starosty Częstochowskiego Krzysztofa Smeli, członków Zarządu Anny Dziewior i Adama Morzyka, Wójta Gminy Poczesna Artura Sosny, koordynatora Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Pana Kamila Pawłowskiego, a także Pani Joanny Tekiela Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Janowie. Serdecznie dziękujemy za wspólne biesiadowanie. Wasza energia, uśmiechy i pozytywna atmosfera sprawiły, że przedwielkanocne spotkanie było prawdziwą przyjemnością. Wszystkim Dziękujemy za rozmowy, dowcipy i ciepło, które rozgrzewało nas lepiej niż "grube kurtki".
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i życzymy radosnych Świąt Wielkanocnych!!!
* * * * *
6 kwietnia 2025
Z ogromną radością chcemy Was poinformować że Koło Gospodyń Wiejskich "Pabianki" otrzymało nominację od Polski Związek Kół Gospodyń Wiejskich za swoją działalność w roku 2024. Zostaliśmy nominowani w kategorii "Obrzędy". To dla nas ogromne wyróżnienie oraz powód do dumy. Wspólne zaangażowanie, ciężka praca a przede wszystkim prawdziwa pasja którą wkładamy w naszą działalność przynosi efekty. To również sukces wszystkich, którym zależy na naszej działalności!
Oficjalna gala i rozdanie nagród odbędzie się 11 kwietnia o godzinie 17.00 w Sali Widowiskowej Zespołu Mazowsze w Otrębusach.
Jeszcze raz Dziękujemy za nominację
* * * * *
5 kwietnia 2025
05.04.2025 r. to historyczna data na kartce w kalendarzu i wizyta członkiń KGW "Pabianki" oraz Dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowie Pani Anety Grzywny i sołtysa z Pabianic w nowo utworzonej I-wszej Zagrodzie Edukacyjnej u naszych sąsiadów w Skowronowie. Brawa i ukłony dla gospodarzy Państwa Kory i Andrzeja Romulewiczów. Kuźnia Rodo, galeria i ziołowy zakątek to unikaty położone w samym sercu Jury. Dziękujemy za cudowne chwile, gościnę i atrakcje!!! Życzymy Wam spełnienia marzeń, sukcesów w prowadzeniu pozarolniczej działalności i wiele grup zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem, ziołami i regionalnymi przysmakami.
* * * * *
2 kwietnia 2025
2 kwietnia 2025 r. pamiętamy o 20 rocznicy śmierci świętego Jana Pawła II. Pamiętać o św. Janie Pawle II nie znaczy, by pilnować tylko kolejnych rocznic, lecz przede wszystkim by stać się realizatorem tego, czym on żył i czemu poświęcił swoje życie, co sprawia, że Ewangelia jest światłem, a życie uczniów Chrystusa jest solą ziemi. Dziś każdy z nas może zdecydować czy chce Testament JP II naśladować! Testament papieża św. Jana Pawła II to wyjątkowy i szczególny dokument, który dla nas pozostaje także ważnym świadectwem.
* * * * *
27 marca 2025
W Krakowie wieku 64 lat zmarła siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek Maria Angelitta- Maria Teresa Mizgała, pochodząca z Pabianic. Wielu, dorosłych dziś mieszkańców wspomina ją z lat dzieciństwa, młodości zawsze radosną, wesołą i uczynną dla drugiego człowieka. Siostra Maria Angelitta, pochodziła z tradycyjnej, religijnej rodziny. Urodziła się jako najmłodsza z sześciorga rodzeństwa, (2 siostry i trzech braci). Wychowana w religijnej atmosferze domu rodzinnego, za przykładem swoich starszych od siebie dwóch sióstr bliźniaczek, które wstąpiły wcześniej do zgromadzenia sióstr Felicjanek i ona odpowiedziała Bogu „tak” na łaskę powołania, podejmując życie radami ewangelicznymi w felicjańskiej wspólnocie, przez służbę Bogu i ludziom. Przez całe życie dawała wyraz umiłowania woli Bożej. Zawsze wykazywała się sumiennością, pracowitością, troską o dobro wspólne. Siostra Angelitta przede wszystkim bardzo lubiła i kochała jednak dzieci, pracowała w przedszkolu, troszczyła się o dobre wychowanie w dobie współczesnych przemian, tuliła i rozpieszczała maluchy, które nazywały siostrę Angelittę ,, szaloną". Dziękujemy dziś siostro Angelitto za dar Twojego życia, za Twoją wierność w służbie Kościołowi i zgromadzeniu, za piękne świadectwo zaufania we wszystkim Bogu, za spojrzenie na trudne nieraz sytuacje z wiarą, nadzieją i miłością, za radosną i pełną pokoju postawę, niesienie wszystkim Ewangelii nadziei.
Kochana Siostro dziś jest nam bardzo smutno, ale jesteśmy dumni, że mogliśmy Cię poznać i spędzić z Tobą wiele wspaniałych chwil. Pamiętamy je wszystkie. I te, gdy byłaś małą dziewczynką i poznawałaś świat, i wtedy, gdy dorosłaś i już pracowałaś jako krawcowa. Pamiętamy wspólne spotkania, modlitwy w naszej ,,starej" małej kapliczce. To z Tobą stawialiśmy pierwsze kroki, śmialiśmy się i ganialiśmy za piłką, tańczyliśmy na karnawałowych balach. Wyglądaliśmy i czekaliśmy z tęsknotą jak przyjedziesz do naszych Pabianic na urlop po złożonych ślubach wieczystych lub spotkamy się na ulicy czy przy grobie Twoich rodziców i bliskich na cmentarzu parafialnym w Złotym Potoku. Będzie nam Ciebie bardzo brakowało, Twojego uśmiechu, rozmowy, życzliwości.... !!!
Niech Dobry Bóg przyjmie Cię do swojej chwały i wynagrodzi życie pełne oddania oraz służby drugiemu człowiekowi.
Modlimy się za duszę śp. siostry Marii Angelitty, siostrom Felicjankom i rodzinie zmarłej składamy kondolencje.
* * * * *
25 marca 2025
Poznajmy historię kaplicy Matki Kościoła w Pabianicach:
54 lata temu w dniu 25 marca 1971 roku w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego w sołectwie Pabianice miała miejsce - historia cierpieniem pisana.
Przeczytaj wspomnienia Pani Heleny Miedzińskiej z wydarzeń z 1971 roku.
Poniżej kilka fotografii:
Kaplica Matki Kościoła w latach 80 tych i dzisiaj, odsłona 25.03.2006 r. tablicy upamiętniającej wydarzenia w Pabianicach z dnia 25.03.1971 r.
Szanowni Państwo może ktoś ma w swoich zbiorach jakieś zapiski, fotografie z wydarzeń 1971 roku z Pabianic lub fotki dawniejszej kaplicy? Bardzo prosimy o podesłanie do sołtysa Pabianic.
* * * * *
11 marca 2025
W Dniu Sołtysa wszystkim Sołtyskom i Sołtysom oraz Członkom Rad Sołeckich życzymy dużo zdrowia i energii do wszystkich działań, jakie podejmują. Życzymy, abyście znaleźli Państwo siłę do pracy na rzecz swoich sołectw i mieszkańców, a przede wszystkim, aby ta praca dawała wiele radości i satysfakcji. Szczególne życzenia przesyłamy do sołtysa Pabianic Rafała Tomzy i członków Rady Sołeckiej: Łukasz Gągała, Robert Michalik, Teresa Miedzińska, Andrzej Romulewicz, Ilona Sosnowska, Joanna Walczyk niech każdy trud włożony w pracę na rzecz naszych Pabianic będzie zawsze zauważony i doceniony. Proszę przyjąć życzenia wszelkiej pomyślności i powodzenia we wszystkich Państwa inicjatywach i przedsięwzięciach. Dziękujemy, Dziękujmy za Wasze Wielkie. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie, za współpracę, za liczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. z wyrazami szacunku pabianiczanie
* * * * *
9 marca 2025
"Świat bez kobiet to jak niebo bez gwiazd".
W sołectwie Pabianice o Kobietach pamiętamy i hiacynty dla Was mamy. Hiacynt symbolizuje mądrość i doświadczenie życiowe . Dziś tym skromnym kwiatkiem pragniemy Was docenić za Waszą mądrość i doświadczenie życiowe, za wielkie serce, życzliwość względem drugiego człowieka. W niedzielę 9 marca Panowie sołtys Pabianic Rafał Tomza i Andrzej Zębik po niedzielnej Eucharystii wszystkim kobietom młodszym i starszym wręczyli kwiaty oraz złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet:
NIECH ŻYJĄ NAM
NIECH ŻYJĄ
NIECH ŻYJĄ DŁUGIE LATA
WSZYSTKIE KOBIETY ŚWIATA
* * * * *
2 marca 2025
Wspólnie pokazujemy, że zamiast zapomnienia zasłużyli na szacunek i pamięć. 2 marca 2025 r. kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym przed obeliskiem poświęconym Oddziałowi AK pod dowództwem kpt. Jerzego Kurpińskiego ps. "Ponury" w Siedlcu w imieniu wszystkich mieszkańców Pabianic złożyła delegacja Koła Gospodyń Wiejskich "Pabianki" z sołtysem Pabianic.
Żołnierze Wyklęci walczyli o wolność, byli więc rycerzami najsłuszniejszej sprawy. Gdy brakowało nadziei, ich jedynym orężem była wiara... a ta wiara była z najszlachetniejszej stali
„Trzeba wspomnieć wszystkich, zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb bezpieczeństwa pozostających na usługach systemu przyniesionego ze wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią, aby nie zamazywać prawdy naszej przeszłości, w tym decydującym momencie dziejów.”
św. Jan Paweł II (18.05.1994)
MODLITWA
Boże Wszechmogący, polecam Miłosierdziu Twojemu dusze poległych żołnierzy naszych, którzy oddali swe życie w obronie drogiej Ojczyzny i którzy przelali krew swoją w obronie nie tylko kraju naszego, ale i w obronie Wiary Świętej.
O Boże, niech ich męczeństwo poniesione w obronie Wiary i Ojczyzny uwolni ich dusze od mąk czyśćcowych i wyjedna im wieczną nagrodę w Niebie.
Błagamy Cię o to przez Mękę i Śmierć Zbawiciela naszego, przez Jego Serce Najświętsze, przez zasługi i przyczynę Jego Niepokalanej Matki oraz świętych Patronów i Patronek Narodu naszego. Amen.
„O Mario, Królowo Polskiej Korony, błogosław pracy naszej i naszemu orężowi. O spraw, Miłościwa Pani, Patronko naszych rycerzy, by wkrótce u stóp Jasnej Góry i Ostrej Bramy zatrzepotały polskie sztandary z Orłem Białym i Twym wizerunkiem” Amen
Cześć i chwała Niezłomnym!
* * * * *
1 marca 2025
Koordynatorzy pabianickiego Orszaku Trzech Króli: młodsi i starsi pabianiczanie ( 20 osób ) uczestniczyli 1 marca w ogólnopolskim zjeździe Orszak Trzech Króli - Fundacja w Warszawie. Spotkanie odbyło się w Pałacu Arcybiskupów, gdzie organizatorzy orszaków z całej Polski i zagranicy, opowiadali o swoich doświadczeniach, dzieląc się pomysłami dotyczącymi tego barwnego korowodu. Metropolita warszawski abp Adrian Galbas skierował miłe słowa pod naszym adresem oraz podziękował za zaangażowanie świeckich w ewangelizację i zauważył, że obok Dzieła Nowego Tysiąclecia Orszak jest największym działaniem Kościoła w Polsce w ostatnich latach, dlatego tak bardzo cieszy, że dalej się rozwijamy i przybywa Orszaków. Nawiązując do tematu Roku Jubileuszowego zwrócił uwagę, że potrzeba dziś bardziej niż optymizmu nadziei, która jest pojęciem głębszym, gdyż mówiącym o sensie naszego życia.
Koordynatorzy Orszaków otrzymali od Fundacji dyplomy oraz podarunki. Dziękujemy za ten piękny czas. Mobilizuje, dodaje skrzydeł... Pozdrawiamy wszystkich organizatorów z całej Polski i z poza jej granic, czujemy się jak jedna wielka rodzinna, do zobaczenia za rok
* * * * *
28 lutego 2025
Piękne, silne i pełne energii – takie właśnie są kobiety, które świętowały 28 lutego z nami "Pabiankami" Gminny Dzień Kobiet! Dziękujemy za wspólnie spędzony czas, uśmiechy i niezapomniane chwile!
Z nadzieją, że Dzień Kobiet będzie trwał przez cały rok,
I wspierał będzie nasz każdy krok.
Zdjęcia:
Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie
27 lutego 2025
„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła"
Życzymy smacznego pączka!
* * * * *
24 lutego 2025
24 luty dzień wyjątkowy bo dzisiaj w naszym sołectwie dziękujemy Dobremu Bogu za dziewięćdziesiąt dwa lata życia Pani Heleny Dłubały. W tym szczególnym dniu Jubilatce Pani Helenie pragniemy podziękować i wyrazić wdzięczność za każdą wspólną chwilę, za każdą lekcję miłości, za każde dobre słowo i te uwagi pełne mądrości oraz wszelkie dobro, które dzięki niej otrzymaliśmy i otrzymujemy. Cieszymy się, że jest wśród nas!
Pani Heleno żyj w dobrym zdrowiu 200 lat choć i to za mało! 92-gie urodzinowe spotkanie było okazją do rozmowy i poznania wspomnień z życia Jubilatki. Serdeczne życzenia oraz odwiedziny "Pabianek" wywołały radość i wzruszenie na twarzy Jubilatki.
* * * * *
23 lutego 2025
Radość, satysfakcja po naszej stronie. Gratulacje dla Wszystkich za dzień poświęcony prezentacji tradycji, historii, kultury i dziedzictwa regionu a szczególne ukłony dla członkiń KGW "Pabianki", które promowały Sołectwo Pabianice, Gminę Janów i Powiat Częstochowski. Brawo, Brawo.
Zdjęcia:
5 lutego 2025
Piątego lutego w kościołach odbywają się uroczystości związane ze świętą Agatą. W ludowych interpretacjach święta Agata przedstawiana jest jak trzyma na miseczce sól. W dniu jej święta na Mszę przynoszono sól, chleb i wodę, które po poświęceniu nabywały właściwości gaszenia pożarów. Stąd dawne przysłowie: ,, Sól świętej Agaty, broni z ognia chaty." Istniało przekonanie, że ta sól wrzucona do ognia stłumi go. Sól tę wrzucano również do dołu przy kopaniu studni lub przy jej oczyszczaniu, miało to zapewnić czystość wody. Poświęcone sól, chleb i woda dawały mieszkańcom wsi przedmioty, które w potrzebie miały im pomóc, dawały namacalny dowód opieki świętych. Kiedyś i dziś poświęcony chleb matki ofiarują dzieciom, gdy te opuszczają dom rodzinny wyjeżdżając do szkoły lub na emigrację. Zdarza się, że kierowcy poświęcony chleb umieszczają w swoich samochodach. Św. Agata czczona jest jako patronka zawodów, które mają kontakt z ogniem: kominiarzy, ludwisarzy, odlewników, pielęgniarek a także jako orędowniczka w chorobach piersi i opiekunka karmiących matek.
Przysłowia są mądrością narodu, a więc sięgajmy i do tych mądrości, bo „Gdzie nie ma chleba św. Agaty – tam nie ma pełnej chaty”, a „Woda św. Agaty – niech broni od ognia nasze chaty”.
Wszystkim solenizantkom Agatkom i Agatom przesyłamy życzenia zdrowia, radości i wszelkiej pomyślności . Niech święta Agata wyjednuje Wam potrzebne łaski, opiekuje się i chroni od wszelkich niebezpieczeństw.
* * * * *
2 lutego 2025
Życzenia urodzinowe i imieninowe dla Pani Marianny Kręciwilk, która 2 lutego 2025 roku, świętuje swoje 84- te urodziny i imieniny.
W imieniu mieszkańców składamy najserdeczniejsze życzenia:
Szanowna Jubilatko i Solenizantko
Pani Marysiu życzymy Ci opieki Bożej w codzienności
Byś bez troski chodziła ścieżkami naszej wioski
Życzymy Ci zdrowia, szczęścia i dużo siły
By Cię żadne kłopoty nie martwiły
Żyj nam długo i radośnie
Życzymy Ci tego jednogłośnie!!! 100 lat!!!
* * * * *
2 lutego 2025
2 luty Święto Matki Bożej Gromnicznej kończy się czas bożonarodzeniowy, tego dnia ostatni raz śpiewamy kolędy. Jest to czas przełomu, nie tylko
religijnego (zbliża się Wielki Post).
Dawniej mówiło przysłowie:
„Gromnica – zimy połowica”. Chociaż luty był jeszcze z reguły mroźnym i śnieżnym miesiącem, to już zapowiadano zbliżająca się pomału wiosnę. Na Pomorzu mawiano, że na Gromniczną musi pierwszy raz zaśpiewać skowronek, choćby miał zginąć od silnego mrozu. W święto Matki Bożej Gromnicznej prognozowano także pogodę na rozpoczęty niedawno nowy rok. Mawiano:
„Gdy z gromnicy w kościele ciecze, zima jeszcze się powlecze”.
„Gdy w Gromnice mróz, będzie dużo zbóż”.
„Gdy gromnica skwierczy, będzie rok burzowy”.
"Na Gromnicę łataj bracie rękawicę."
"Gdy na Gromnicę roztaje, rzadkie będą urodzaje."
Wierzyć nie wierzyć ale zgodnie z tradycją Polską, 2 lutego ubierzmy Gromnicę i weźmy udział w uroczystościach maryjnych i bądźmy dumni z tradycji narodowych. W sołectwie Pabianice Msza święta i poświęcenie Gromnic o godz.9.30.
Wszystkim solenizantkom MARIOM z okazji imienin składamy serdeczne życzenia.
* * * * *
1 lutego 2025
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
„Jeśli nic nie wychodzi dobrze, zadzwoń do babci”
W sołectwie Pabianice uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka odbyła się 1 lutego 2025 roku. Spotkanie to stało się tradycją Pabianic. W kaplicy Matki Kościoła w intencji Babć i Dziadków zmarłych i żyjących oraz wnuków Mszę świętą odprawił i życzenia złożył ks. Ryszard Marciniak- proboszcz złotopotockiej parafii.
Następnie Szanowni goście Babcie i Dziadkowie udali się do świetlicy na herbatkę i słodkości, tam w pięknie udekorowanej sali wnukowie dla swoich najbliższych przygotowali program artystyczny. Babcia i Dziadek super bohaterowie od spraw niemożliwych - były wierszyki, konkursy, kolędy i piosenki. Dzieci wręczyły Babciom i Dziadkom upominki. Babcie zostały obdarowane koralami, dziadkowie własnoręcznie wykonanymi herbacianymi różami.
Był to niezwykły popołudniowy czas dla dzieci, ale przede wszystkim dla ich Babć i Dziadków. Dzień, w którym gościło wiele uśmiechów i wzruszeń.
Super Babcią i Dziadkiem w 2025 roku zostali: Pani Alicja Bednarek i Super Dziadkiem Wojciech Bednarek z Pabianic.
Wice-Super Babcią została Lidia Knapik z Pabianic, a Wice-Super Dziadkiem Jan Zych z Siedlca.
Były też kwiaty dla Babć i Dziadków, którzy zostali po raz pierwszy Dziadkami : Lidia i Piotr Knapikowie, Joanna i Grzegorz Walczykowie.
Dziękujemy Państwu Malwinie i Marcinowi Kępom z Piekarni Janów-Olsztyn za przekazane słodkości na pabianickie uroczystości.
Spotkanie przebiegło w ciepłej i wzruszającej atmosferze. Wydarzenie podkreśliło znaczenie międzypokoleniowych więzi i było doskonałą okazją do integracji społeczności lokalnej. "Dziadkowie są po to, by kochać i naprawiać rzeczy."
* * * * *
11 stycznia 2025
Nie pytaj komu biją dzisiaj nasze serca...
One biją dla NAJSTARSZEGO MIESZKAŃCA PABIANIC Pana Zygmunta Dłubały, obchodzącego swoje 95-te urodziny w gronie oddanych: żony, rodziny, przyjaciół, znajomych...
Drogi Panie Zygmuncie! Prosimy przyjąć najserdeczniejsze życzenia i gratulacje z okazji jubileuszu.
W dniu Twoich 95 urodzin pragniemy podziękować Ci za każdą wspólną chwilę, za każdą lekcję miłości, za każde dobre słowo i te uwagi pełne mądrości!
Żyj 200 lat choć i to za mało! Pamiętaj, że jesteś dla nas inspiracją i symbolem siły. Twoje 95 lat to dowód na to, że mimo przeciwności losu, można żyć pełnią życia, cieszyć się każdym dniem i dzielić miłością z innymi.
Niech uśmiech nigdy nie znika z Twojej twarzy, a Twoje oczy zawsze błyszczą radością. Twoja mądrość, doświadczenie i miłość są dla nas cennym darem, za który jesteśmy Ci wdzięczni.
Życzymy, abyś przez kolejnych 95 lat mógł dzielić się z nami tym, co najlepsze! 200 lat!!!
* * * * *
6 stycznia 2025
Po raz kolejny w naszej parafialnej wspólnocie odbył się uroczysty Orszak Trzech Króli 2025. Symboliczne ogólnopolskie hasło tegorocznego Orszaku było - Kłaniajcie się królowie. Wydarzenie rozpoczęło się przy pabianickiej świetlicy, gdzie licznie zgromadzeni wierni otrzymali pamiątkowe śpiewniki oraz korony. Barwny korowód, pełen radości i świątecznego ducha, poprowadzili Gwiazda Betlejemska Sandra Walczyk w asyście aniołów, tegoroczni Trzej Królowie: Jan Bujok, Łukasz Gągała, Daniel Michalik, ks. Proboszcz Ryszard Marciniak oraz św. Rodzina Beata i Grzegorz Miedzińscy. Orszak przeszedł do kaplicy, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta przy akompaniamencie gitary Pana Pawła Mendaka, wypełniony śpiewem kolęd i modlitwy licznie zebranych. W trakcie liturgii podkreślono znaczenie objawienia Pańskiego oraz wspólnoty wiernych, którzy razem świętowali to wyjątkowe wydarzenie. Po Mszy Świętej celebrans świątecznej uroczystości poświęcił wodę, kadzidło i kredę a pabianicki chórek na czele z organistką Panią Jadwigą Lamch i członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ,, Pabianki" oraz wszyscy zebrani zaśpiewali kolędy i pastorałki. Z okazji 15 lecia organizacji pabianickiego Orszaku w Pabianicach było losowanie niespodzianek m.in. Króla Melchiora - Europejczyka, wycieczki na Jasełka Cieszyńskie i innych upominków. Na zakończenie Orszaku każdy otrzymał słodką gwiazdkę z życzeniami ,,Szczęśliwego Nowego Roku 2025". Całe wydarzenie było nie tylko wyrazem tradycji i wiary, ale także okazją do wspólnego przeżywania radości płynącej z narodzin Zbawiciela . Serdecznie Dziękujemy za kolorowe, piękne stroje wszystkim uczestnikom, organizatorom oraz osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznego Orszaku. Niech duch jedności i miłości, który towarzyszył temu dniu, pozostanie z nami na długo. Kochani młodsi i starsi dzięki Waszej pracy, kreatywności i pasji mogliśmy wszyscy przeżyć piękne chwile, przypominając sobie o istocie Święta Objawienia Pańskiego. Pabianiczanie możecie być dumni, oddając cześć Świętej Rodzinie byliśmy jedną małą Orszakową kropką wśród 905 miast w kraju i poza granicami Polski.
Fot.: W. Miedzińska, M. Knapik, J. Bujok
* * * * *
1 stycznia 2025
1 stycznia obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, która rozpoczyna Nowy Rok kalendarzowy jest okazją składania sobie życzeń. Życzymy sobie wszelkiej pomyślności, zdrowia, szczęścia, niektórzy życzą wielu pieniędzy i wszelkiej pomyślności materialnej. I dobrze jest, że te życzenia sobie składamy, a jeszcze lepiej, gdy jako wierzący życzymy sobie także dóbr duchowych to znaczy wielu łask Bożych i Bożego błogosławieństwa.
* * * * *